Rady dla młodych skór
Powód, dla którego poruszam ten jest taki, że chociaż każda dekada ma swoje problemy skórne, wszyscy w sposób ciągły stawiamy czoła różnym wyzwaniom. W każdej dekadzie życia będziesz miał/a swój największy problem ze skórą, dlatego ważne jest, aby dostosować swoją rutynę do jego rozwiązania. Skóra się zmienia, my też zmieniamy środowisko życia będąc narażeni na różne czynniki zmienne. Patrząc wstecz na swoją pielęgnację w wieku dwudziestu lat, dostrzegam, że jednym z największych błędów, które popełniłam to — niewdrażanie spójnej rutyny pielęgnacyjnej. Miałam problemy z przebarwieniami więc instynktownie stosowałam filtr przeciwsłoneczny, co niewątpliwie przełożyło się na jakość obecnie mojej skóry. Natomiast nie zawsze dwuetapowo oczyszczałam twarz wieczorem, zakładając, że skoro nie noszę makijażu, moja skóra tego nie potrzebuje. Nie miałam świadomości, że na mojej skórze wciąż gromadziły się sebum
,brud i zanieczyszczenia. Ja nie miałam nigdy trądziku ale osoby do tego predysponowane z pewnością miałyby większy problem z zaskórnikami .Jeśli rozpoczniesz solidną rutynę pielęgnacyjną w wieku dwudziestu lat, twoja skóra podziękuje ci później. W porównaniu z Twoimi rówieśnikami będziesz miała znacznie zdrowszą i w lepszej kondycji skórę.
Mając to na uwadze, oto dwie najważniejsze rzeczy, które powinnaś/ powinienieś włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej:
- Myj twarz wieczorem dwuetapowo ( płyn micelarny a potem mycie z wodą przy użyciu żelu, pianki, kostki typu syndet )
Jeśli nosisz makijaż, upewnij się, że dokładnie go usuniesz przed snem.
- Zdecydowanie stosuj filtr przeciwsłoneczny! Przyzwyczajenie się do jego aplikacji w wieku 20 lat ułatwi utrzymanie tej praktyki w miarę starzenia się.
Problemy z pielęgnacją skóry w wieku 20 lat
Istnieją trzy główne problemy z pielęgnacją skóry, o których warto pamiętać w tej dekadzie:
1. Trądzik.
Chociaż trądzik młodzieńczy zazwyczaj osiąga szczyt w wieku 14-18 lat, wiele osób doświadcza nawrotów mając i 20 lat. Często jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Pamiętaj! Jeśli zmiany trądzikowe ustępują z blizną, skontaktuj się z dermatologiem w celu włączenia jak najszybszego leczenia. Blizna jest nie do usunięcia!
2. Hiperpigmentacja pozapalna (PIH).
Wiele osób zaczyna dostrzegać, że drobne grudki i krostki , mogą ustępować z pozostawieniem ciemnych, brązowych plam. Innym rodzajem przebarwień są blizny naczyniowe, czerwone plamki ,znane jako erythema pozapalna (PIE) lub hiperpigmentacja pozapalna.
Ważne jest, aby teraz ustalić solidną rutynę pielęgnacyjną. Jeśli są to PIH to warto sięgnąć po Lucent serum complex. Natomiast jeśli dominują PIE to warto zacząć stosować Azelaic serum complex.
3. Nadprodukcja sebum/ tłusta skóra lub skóra odwodniona i sucha
Mając 20 lat, większość ludzi studiuje, bądź podejmuje pracę. Często nasze wybory życiowe, zmuszają nas do opuszczenia rodzinnego domu co przekłada się na zmianę stylu życia i większej ekspozycji na wahania hormonalne, które mogą znacznie wpłynąć na zmianę typu i stanu naszej skóry. Nasza skóra w krótkim czasie z tłustej może przekształcić się w skórę przesuszoną i nadwrażliwą. Niemniej jednak, niewielu mówi o wpływie czynników środowiskowych na zdrowie naszej skóry. W tej przejściowej dekadzie wiele osób przemieszcza się z rodzinnych domów do uniwersytetów, rozpoczyna swoje pierwsze prace lub bada nowe romantyczne związki, często przenosząc się w różne klimaty. Zrozumienie tych wpływów środowiskowych jest kluczowe dla efektywnego zarządzania naszą pielęgnacją skóry w tym dynamicznym okresie naszego życia. To znaczy kosmetyki używane w klimacie umiarkowanym niekoniecznie sprawdzą się w tropikalnym i odwrotnie.
Zrozumienie swojego otoczenia i jego wpływu na skórę jest niezbędne. Gdy zrozumiesz tę relację, będziesz mógł/a podejmować świadome decyzje dotyczące produktów, które warto wprowadzić lub wyeliminować z Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Absolutna podstawą jest nawilżenie skóry. Dobieraj kosmetyki względem celu jaki chcesz osiągnąć. Skup się na realizowaniu jednego celu i po zrealizowaniu go przechodź do następnego. Wybieraj kosmetyki w których skład wchodzi kilka substancji aktywnych działających synergistycznie na dany problem.
/https://img.mysellcentive.com/ecp-media-tenant-dermstories/DS/Banners/Baza%20wiedzy/skora%20m%C5%82oda%202.png)