Jak prawidłowo wykonać test alergiczny?
Coraz częściej wykonuje się próby uczuleniowe przed użyciem po raz pierwszy nowego kosmetyku. Wynika to obecnie z rosnącej liczby uczuleń, czyli pojawiania się zmian alergicznych.
Jako dermatolodzy stoimy na stanowisku, że jest to właściwa droga do możliwie jak największego zabezpieczenia się przed konsekwencjami zmian wypryskowych. Wykonanie takiej próby szczególnie polecamy osobom, które w wywiadzie mają już historię związaną z pojawianiem się zmian i/ lub dyskomfortu pod postacią pieczenia, świądu, czy zaczerwienienia się skóry.
Mimo iż nasze kosmetyki zostały przebadane pod kątem możliwości wywoływania alergii i to na grupie ze skórami wyjściowo nadwrażliwymi to polecamy domowym sposobem wykonać taką ekspozycję.
Instrukcja wykonania próby uczuleniowej:
• Przemyj skórę za uchem, wewnętrzną stronę łokcia lub nadgarstka wacikiem nasączonym płynem micelarnym i osusz
• Lokalizacja próby powinna być dostosowana do obszaru, w którym będzie aplikowany kosmetyk
• Nanieś niewielką ilość preparatu (wielkości ziarnka grochu) na jedno z wyżej wymienionych miejsc i pozostaw na kilka minut
• Zmyj wacikiem nasączonym wodą i osusz. Nie nakładaj na badany obszar żadnych innych kosmetyków
• Zwróć uwagę, czy nie pojawiło się swędzenie, pieczenie, obrzęk lub wysypka
Obserwuj skórę przez kolejną dobę. Jeśli następnego dnia nie zauważysz żadnych zmian, to oznacza, że kosmetyk jest dla Ciebie bezpieczny. Warto poczekać 24, a nawet 72 godziny, bo czasami może nastąpić reakcja alergiczna opóźniona.
Jeśli po tym czasie nie wystąpiła żadna negatywna odpowiedź ze strony skóry, jest to odpowiedź czy dany produkt będzie odpowiedni.
Warto również pamiętać o tym, że wprowadzamy kosmetyki z substancjami aktywnymi powoli, mamy wówczas większą kontrolę nad ewentualnymi reakcjami alergicznymi.